صفحهٔ اصلی

نسخهٔ تاریخ ‏۳۰ اکتبر ۲۰۲۱، ساعت ۱۲:۱۴ توسط Wikibadmin (بحث | مشارکت‌ها) (ویرایش M.arbabafzali (بحث) به آخرین تغییری که Wikibadmin انجام داده بود واگردانده شد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
2bankipedia.jpg
معرفی

برای دست‌اندرکاران و متخصصینی که در حوزه پولی و بانکی به فعالیت‌های حرفه‌ای و پژوهشی اشتغال دارند، بسیار اهمیت دارد که درک مشترک و برداشت یکسانی از عبارات، واژگان و مفاهیم خاص این حوزه فراهم بوده و مرجع قابل اتکایی به این منظور وجود داشته باشد. اما برای حصول به درک مشترک لازم است تا محیطی برای هم‌اندیشی و هم‌افزایی دانش تخصصی و به اشتراک‌گذاری یافته‌های ایشان ایجاد گردد. این نیاز خصوصاً در پروژه مدرن‌سازی نظام بانکی (مبنا) که با همکاری پژوهشکده پولی و بانکی و شرکت خدمات انفورماتیک انجام گرفت احساس شد و این سرآغازی بر شکل‌گیری پروژه ایجاد دانشنامه تخصصی پولی و بانکی بانکی‌‌پدیا گردید.

از آنجا که هدف بانکی پدیا تهیهٔ یک دانشنامهٔ تخصصی است، وجود تعاریف دقیق و رعایت حدود و ثغور مفاهیم بسیار اهمیت دارد. بر این اساس برای درک درست ساختار سلسله‌مراتبی مفاهیم، در پروژهٔ بانکی پدیا ارتباط مفاهیم به کمک خوشه‌های مفهو‌می تعریف می‌شود. بر این‌ اساس در بانکی پدیا هر مفهوم نه به‌عنوان مفهومی جداگانه، بلکه به‌صورت یک بلوک مفهو‌می مشتمل بر والد - که بیانگر مفهو‌می است که واژهٔ موردنظر از آن نشأت گرفته و عام‌تر است - و فرزندان که بر حالت‌های مختلف و صورت‌های متنوع در ذیل مفهوم موردنظر دلالت دارد، تعریف می‌شود. از ویژگی‌های مهم بانکی پدیا نمایش روابط سلسله‌مراتبی بین مفاهیم به صورت تصویری است.

با نگاهی به مباحثی که اخیراً در عرصه وب معنایی (Semantic Web) مطرح می‌شود می‌توان ادعا کرد که برای ارتباط بین مفاهیم دو رویکرد وجود دارد. نخست رویکرد متمایل به تاکسونومی (Taxonomy) است که در آن تأکید بر روابط سلسله مراتبی است. دوم رویکرد تیساروس (Thesaurus) است که در آن فارغ از روابط سلسله مراتبی هدف برشمردن همه گونه ارتباطات ممکن، به صورت جامع و فراگیر می‌باشد.

واقعیت آن است که هر دو این رویکردها در حوزه پولی و بانکی قابل استفاده می‌باشند. به عنوان مثال در زمینه تبادل اطلاعات مالی بر بستر وب از زبان توسعه پذیر کسب و کار (XBRL) استفاده می‌شود که مبتنی بر تاکسونومی مفاهیم مالی است، حال آن که برای تعریف خصوصاً ابزارها و محصولات مالی چارچوبی که اخیراً تعریف شده و در حال گسترش می‌باشد، آنتولوژی صنعت مالی (FIBO) می‌باشد که عمدتاً مبتنی بر رویکرد تیساروس است. در این دانشنامه رویکرد ما تمرکز بر رابطه سلسله‌مراتبی بین مفاهیم است و از این‌رو رویکرد حاکم بر بانکی پدیا به روش تاکسونومی نزدیک‌تر است.

اطلاعات بیشتر

ویژگی های نوشتار های تعریف و محتوی در بانکی پدیا

بانکی پدیا مجموعه‌ای از نوشتارهای تعریف و نوشتارهای محتوا است. در نوشتارهای تعریف تنها تلاش می‌شود تعریف دقیقی از مفاهیم ارائه شود. برای این منظور از حداقل دو منبع معتبر به زبان انگلیسی و یک منبع فارسی تعاریف نخست استخراج شده و سپس با نظر کارشناسان تعریف مطلوب استنتاج می‌گردد.

در نوشتارهای محتوا نیز مطالب با تعریف مفاهیم آغاز می‌شود که این بار این تعاریف به شکل تفصیلی و با شرح بیشتر ارائه می‌شوند. تعریف در این نوشتارها بر اساس نگرش فیلسوف شهیر ایرانی ملاصدرا به دو صورت تعریف به رسم و تعریف به حد هستند. در تعریف به رسم علاوه بر اشاره به رابطه هر مفهوم با مفهوم عام‌تر تأکید بر ویژگی‌های خاص هر مفهوم است، حال آن که در تعریف به حد تأکید بر تمایز یک مفهوم در برابر مفاهیم هم‌ارز می‌باشد.

بانکی مدیا


تازه های نشر

کتاب «بانکداری مرکزی، ثبات پولی و مالی، نظریه و عمل» برای مدیریت اقتصاد با هدف نیل به رشد و توسعه باثبات و پایدار در سطح جهانی و بررسی تجربه بانکداری مرکزی در ایران در چهار بخش با عناوین مقدمه ای بر بانک مرکزی، ثبات پولی، ثبات مالی و حفظ ثبات پولی و مالی توسط آقای دکتر احمد عزیزی و خانم فاطمه نوربخش ترجمه شده است

BookAzizi.jpg


این کتاب تالیف دکتر سید احمد جلالی نایینی است و در پنج بخش تنظیم شده است که عبارتند از: «نظریه‌های سیاست پولی»، «چهارچوب و سازوکار سیاست‌گذاری پولی در چند کشور منتخب»، «آزمون تابع واکنش سیاست پولی در ایران»، «ارزیابـی ظرفیت سیاست‌گذاری و عملکرد سیاست پولی در ایران» و «آسیب‌شناسی عملکرد سیاست پولی و یک چهارچوب پیشنهادی برای سیاست‌گذاری». هدف اصلی این کتاب، ارزیابی عملکرد سیاست‌گذار پولی در اقتصاد ایران از ابعاد و جنبه‌های مختلف در دوره زمانی ۱۳۶۹-۱۳۹۰ است
BookNaeini.jpg
اطلاعات بیشتر